חוקר פרטי דיטקט חקירות
החוקרים הפרטיים ממשרד חקירות דיטקט מומחים בביצוע חקירות בארץ ובחו”ל בתחומי חקירות שונים | מודיעין עסקי תחרותי והגנתי, חקירות כלכליות ואיתור רכוש ונכסים, חשיפת בגידות בתיקי גירושין, מעקבי עובדים ומניעת פחת, בדיקות פוליגרף ועוד. עם ותק וניסיון מצטבר של למעלה מ 30 שנה, חוקר פרטי ממשרדינו ישמח לעמוד לרשותכם לשיחת ייעוץ והכוונה.  פנו אלינו בדיסקרטיות מלאה 050-5501024
חקירות

בדיקות פוליגרף


פוליגרף

מה באמת מסתתר מאחורי הפנים התמימות...

כשאנחנו חושבים על פוליגרף אנחנו רואים מול העיניים, בדרך כלל, חדר חקירות באיזה סרט מתח, או דרמה משטרתית וחשוד מזיע שמשקשק ורועד מול החוקר הקשוח וקר המבט, אבל האמת היא שלפוליגרף יש גם הרבה מאוד שימושים “אזרחיים”, שאינם קשורים לחקירות משטרה פליליות…

אחד השימושים המשמעותיים ביותר שאנו עושים בפוליגרף הוא לצורך ביצוע “בדיקות רקע” על עובדים ובעיקר על אותם עובדים המיועדים לעסוק בתחומים רגישים. בדיקת הפוליגרף תשולב, במקרים שכאלה, עם בדיקות גרפולוגיות ועם אימות מכתבי המלצה ואולי עם עוד כמה בדיקות, שיסיעו לנו לקבל תמונה טובה ומדויקת ככל האפשר על המועמד שלנו ולראות, האם באמת מדובר באדם שניתן להפקיד בידיו מידע רגיש וכסף רב, או אחריות גבוהה.

בדיקות פוליגרף, המכונה לעתים קרובות בדיקות גלאי שקר או מכונת אמת, משמשות למדידה ורישום של אינדיקטורים פיזיולוגיים שונים כגון לחץ דם, דופק, נשימה ומוליכות העור.

 

איך עושים בדיקת פוליגרף?

בדיקת פוליגרף, המכונה גם בדיקת גלאי שקר, היא הליך המשמש לאיתור שקר והונאה על ידי מדידת תגובות פיזיולוגיות אשר קשורות לאמיתות או שקר.

 

להלן סקירה כללית של אופן ביצוע בדיקת פוליגרף טיפוסית:

ראיון טרום מבחן

לפני המבחן בפועל, הבוחן עורך ראיון טרום מבחן כדי לדון במטרת המבחן, להסביר את ההליך ולפתח קשר עם הנבדק (הנבחן). כמו כן, הבוחן יאסוף מידע על ההיסטוריה הרפואית והפסיכולוגית של הנבחן.

ניסוח שאלה

הבוחן מנסח סדרה של שאלות, בדרך כלל מסווגות כשאלות רלוונטיות, לא רלוונטיות ושאלות בקרה. שאלות רלוונטיות נוגעות לנושא הספציפי הנחקר, בעוד שאלות לא רלוונטיות אינן קשורות. שאלות בקרה נועדו לעורר תגובה פיזיולוגית חזקה ממישהו שמנסה לרמות.

חיישנים וניטור

במהלך הבדיקה מוצמד הנבדק למכשיר פוליגרף המתעד תגובות פיזיולוגיות. חיישנים נפוצים כוללים:

בדיקת פנאומוגרפיה: מדידת תנועות חזה ודפוסי נשימה.

חיישני לב וכלי דם: תיעוד דופק ולחץ דם.

תגובת עור גלוונית (GSR): מודד מוליכות העור, שיכולה להשתנות עם ייצור הזיעה.

אלקטרומיוגרפיה (EMG): עוקבת אחר פעילות השרירים, בדרך כלל בפנים ובצוואר.

בדיקת בסיס

הבוחן עורך מבחן בסיס כדי לקבוע תגובות פיזיולוגיות תקינות בעוד הנבחן עונה על סט שאלות ניטרליות. זה עוזר לבסס קו בסיס להשוואה במהלך השאלות הקריטיות.

שלב השאלות

הבוחן שואל סדרה של שאלות רלוונטיות ובקרה תוך מעקב אחר התגובות הפיזיולוגיות. הרעיון הוא שתשובות אמיתיות לשאלות רלוונטיות לא צריכות לייצר תגובה חזקה כמו תשובות מטעות. שאלות בקרה משמשות ליצירת ניגוד בתגובות פיזיולוגיות.

ניתוח בדיקת פוליגרף

הבוחן מנתח את הנתונים שנאספו בשלב התשאול כדי לקבוע אם יש הבדלים משמעותיים בתגובות הפיזיולוגיות בין שאלות רלוונטיות לשאלות בקרה. תוצאות פוליגרף מוצגות לרוב בצורה של תרשים המכונה תרשים פוליגרף או פוליגרף.

פרשנות בדיקת הפוליגרף

הבוחן מפרש את התוצאות וחוות דעת לגבי אמיתות תשובות הנבחן. עם זאת, חשוב להבין שתוצאות הפוליגרף אינן בלתי ניתנות לטעות, ותוצאות חיוביות שגויות ושליליות שגויות יכולות להתרחש.

 

חוקר פרטי לביצוע בדיקת פוליגרף

בדיקות פוליגרף מבוצעות בדרך כלל על ידי בודקי פוליגרף מיומנים ומוסמכים. כמו כן גם חוקר פרטי אשר עבר קורס פוליגרף, ראשי לבצע את בדיקת הפוליגרף. אנשי מקצוע אלו עוברים הכשרה מיוחדת לביצוע בדיקות פוליגרף ולפרש את התוצאות.

הכישורים ודרישות ההסמכה עשויות להשתנות לפי תחום שיפוט, אך בוחנים מקבלים לעתים קרובות הכשרה מבתי ספר או ארגונים מוסמכים לפוליגרף.

איגוד הפוליגרף האמריקאי (APA) והאיגוד האמריקאי לפוליגרפים במשטרה (AAPP) הם דוגמאות לארגונים המספקים הכשרה והסמכה לבודקי פוליגרף בארצות הברית. במדינות אחרות, עשויים להיות ארגונים דומים או סוכנויות ממשלתיות המפקחות על ההסמכה והתקנים עבור בודקי פוליגרף.

רשויות אכיפת חוק, ארגונים ממשלתיים, חברות פרטיות ועסקים שונים, רשאים להעסיק בודקי פוליגרף. במקרים מסוימים, בודקי פוליגרף עובדים באופן עצמאי כיועצים, ומספקים את שירותיהם ללקוחות שונים על בסיס כל מקרה לגופו.

חשוב לציין כי השימוש בבדיקות פוליגרף והכישורים הנדרשים לבוחנים יכולים להשתנות במידה רבה בהתאם להקשר החוקי והרגולטורי של תחום השיפוט בו נערכת הבדיקה.

 

האם אפשר לרמות את מכשיר הפוליגרף?

ניסיון לשטות בבדיקת פוליגרף,  אפשרי, אך אין זו משימה פשוטה.

בודקי פוליגרף מאומנים לזהות ניסיון להשפיע על תוצאות הבדיקה ולכן מבצעים אותה בהתאם.

להלן כמה שיטות נפוצות שאנשים עשויים לנסות להשתמש כדי ל”עבוד” על מכשיר פוליגרף.  חשוב לציין שהצלחתן של שיטות אלו אינה מובטחת, ולניסיון לתמרן את תוצאות בדיקת הפוליגרף עלולות להיות השלכות משפטיות חמורות:

נשימה מבוקרת: חלק מהאנשים מנסים לשלוט בדפוסי הנשימה שלהם כדי לשמור על תגובה עקבית במהלך שליטה ושאלות רלוונטיות. עם זאת, בודקי פוליגרף מיומנים מאומנים לזהות מאמצים מכוונים כאלה לתמרן דפוסי נשימה.

אמצעי נגד מנטליים: אנשים עשויים להשתמש בטכניקות מנטליות, כמו לדמיין תרחישים רגועים או מלחיצים במהלך שאלות שליטה כדי להשפיע על התגובות הפיזיולוגיות שלהם. שוב, הבוחנים מאומנים לזהות דפוסים המעידים על מניפולציה מכוונת.

נשיכת לשון או יצירת כל כאב פיזי אחר בגוף: אנשים מסוימים עשויים לנסות לעורר כאב או אי נוחות כדי לשנות תגובות פיזיולוגיות. עם זאת, הבוחנים בדרך כלל מודעים לטקטיקות אלו ועשויים לחפש סימנים של אי נוחות גופנית.

תרופות או חומרים: אנשים מסוימים עשויים לנסות להשתמש בחומרים, כגון סמים או אלכוהול, כדי להשפיע על התגובות הפיזיולוגיות שלהם. עם זאת, זה לא רק לא חוקי אלא יכול גם להוביל לתוצאות בלתי צפויות אשר עלולות להיות מסוכנות.


חשוב להבין שבודקי פוליגרף מודעים לאמצעי נגד פוטנציאליים אלה ואחרים. יתרה מכך, מכשירי פוליגרף מודרניים כוללים לרוב תכונות שנועדו לזהות ולמזער את ההשפעה של ניסיונות מכוונים לתמרן את הבדיקה.

אם אתם עומדים בפני בדיקת פוליגרף בהקשר משפטי או תעסוקתי, מומלץ להתייעץ עם גורמים משפטיים על מנת להבין את הזכויות והחובות שלכם.

ניסיון לרמות בדיקת פוליגרף עלול להיות בעל השלכות חמורות ולא משמש בדרך כלל  כאסטרטגיה יעילה.


צרו איתנו קשר לשיחת ייעוץ חינם בנוגע לבדיקת פוליגרף !

חוקר פרטי מומלץ של משרד חקירות דיטקט מבצע חקירות בני נוער | חקירות כלכליות לאיתור רכוש ונכסים | מודיעין עסקי|  בדיקת גילוי האזנות סתר , חקירות גירושין, חוקר פרטי בגידות מנוסה ומקצועי לחשיפת בגידות ולאיסוף ראיות שישמשו בתיק גירושין בבית המשפט.

 חוקר פרטי ייעוץ חינם יעזור לכם להחליט בעניין חקירה המתאימה לכם.


פנו למשרד חקירות דיטקט לשיחה דיסקרטית וקבלת מידע ראשוני !

050-5501024

דילוג לתוכן