חוקר פרטי דיטקט חקירות
החוקרים הפרטיים ממשרד חקירות דיטקט מומחים בביצוע חקירות בארץ ובחו”ל בתחומי חקירות שונים | מודיעין עסקי תחרותי והגנתי, חקירות כלכליות ואיתור רכוש ונכסים, חשיפת בגידות בתיקי גירושין, מעקבי עובדים ומניעת פחת, בדיקות פוליגרף ועוד. עם ותק וניסיון מצטבר של למעלה מ 30 שנה, חוקר פרטי ממשרדינו ישמח לעמוד לרשותכם לשיחת ייעוץ והכוונה.  פנו אלינו בדיסקרטיות מלאה 050-5501024
חקירות

ריגול תעשייתי


ריגול תעשייתי- לא רק בהוליווד

ריגול תעשייתי חי וקיים, גם בישראל. היום שיטות הריגול התעשייתי הולכות ומשתכללות בזכות – עזרים טכנולוגיים מתקדמים. כיצד ניתן להתגונן כנגד ריגול תעשייתי?


מצלמת ריגול סובייטית מתקופת המלחמה הקרה – AJAX F21

ריגול תעשייתי

מהו למעשה ריגול תעשייתי?

ריגול תעשייתי אינו מופעה חדשה והוא קיים כבר מאות שנים בצורות שונות. אפשר לאמור כי ריגול תעשייתי מבוסס על האמרה ‘מידע הוא כוח’. ככל שיש בידי חברה יותר מידע על המתחרה היא יכולה לגבור עליה ולהגדיל את ההצלחה העסקית שלה. הוצאות הפיתוח של מוצרים חדשים הם אדירות, ולכן חברות גדולות מעוניינות להגן על הפיתוחים שלהם בכל מחיר מפני ריגול וחשיפה בטרם עת. ריגול תעשייתי כולל איסוף של מידע פנימי על מוצרים על ידי חוקר פרטי, שירותים ותהליכי עבודה של חברות ותאגידים במטרה להרוויח מהגילוי ולהשיג יתרון על פני המתחרים. היום, רוב החברות הגדולות היום מחזיקות מחלקה שכל מטרתה היא לאסוף כמה שיותר מודיעין תחרותי על מנת לנסות להיות תמיד צעד אחד לפני שאר המתחרות. אולם להבדיל ממודיעין תחרותי, ריגול תעשייתי נחשב ללא לגיטימי ולכן הוא נעשה בדרכים נסתרות, ולעיתים אף בלתי חוקיות.

כיצד מתבצע ריגול תעשייתי?

יש דרכים רבות לבצע ריגול תעשייתי, כמו לדוגמא רכישת אשפה של חברה מתחרה, הגעה לפגישה במסווה של ריאיון עבודה על מנת ללמוד על הארגון ולראות כיצד הוא פועל מבפנים, כאשר אלו הם דברים הנמצאים באזור האפור מבחינת החוק. לעומת זאת, השגת גבול ( פריצה למשרדים וגניבה או צילום של מסמכים חשובים) וציתותים נחשבים לעבירות על החוק. בגדול, ניתן לכלול בשיטות המשמשות לריגול תעשייתי האזנות סתר, צילום בסתר, גניבת מסמכים ותוכניות, גניבת דואר, מתן שוחד לעובדים, האזנה למערכות המחשב, גניבת מחשבים ואמצעי אחסנה. כמובן שרשתות התקשורת והמחשבים חושפים ארגונים גדולים לחדירה של תוכנות ריגול וסוסים טרויאניים.


מי יכול להיות מרגל תעשייתי
?

בדומה לריגול פוליטי,כל אחד ואחת יכולים להיות למעשה מרגל תעשייתי מבלי שנחשוד בכך. אולם לרוב, מרגלים תעשייתיים אינם מרגלים במקצועם, אלא אנשי מקצוע המוכנים להעביר מידע בתמורה לתשלום. מרגל תעשייתי יכול להיות טכנאי המחשבים המעביר מידע לחברה מתחרה בתמורה לתשלום או אפילו מהנדס בכיר. אחת התכונות החשובות שצריך מרגל תעשייתי היא מיקום נכון בהיררכיה של הארגון- קשרים נכונים הם המפתח להשגת כמה שיותר מידע. בנוסף, התמרמרות או כעס על המעבידים יכולים בהחלט לעורר את המרגל הפוטנציאלי להשיג יותר מידע במטרה להתנקם במקום העבודה שלו.


האם יש בישראל חוק כנגד ריגול תעשייתי
?

בישראל אין חקיקה מוסדרת כנגד ריגול תעשייתי אך קיימים חוקים הנוגעים לתחום הפעילות של ריגול תעשייתי כמו למשל חוק המחשבים התשנ”ה -5991 (עריכת נגיף מחשב, העברת נגיף מחשב, חדירה לחומר מחשב שלא כדין), חוק הגנת הפרטיות התשמ”א-1891 , חוק האזנת סתר התשל”ט -9791, חוק העונשין התשל”ז-7791 (המתייחס לעבירות מרמה ולעבירות של קבלת נכס שהושג ברמאות), חוק זכויות יוצרים 1191 וחוק העוולות המסחריות התשנ”ט 9991 .


כיצד ניתן להתגונן כנגד ריגול תעשייתי
?

מידע המגיע לידיים הלא נכונות עלול לשבש את תהליך קבלת ההחלטות בארגון, ולפגוע במהלכים עסקיים, במנהל ובסביבתו האישית וכן להעניק יתרון קריטי בידי מתחרים. כל ארגון שחשובה לו פרטיותו צריך להתגונן כנגד ריגול תעשייתי. לכן, על מנת לשמור על היתרון העסקי יש לשמור על המידע הנמצא בחברה מפני איומים שונים ומגוונים.

משרד חקירות מקצועי ישמור מפני זליגת מידע תוך שילוב מספר בשיטות פעולה, טכנולוגיה מתקדמת והטמעת נהלי עבודה חדשים להגנה מפני איומים.

אנו בדיטקט חקירות מתמחים בהגנה מפני ריגול תעשייתי כאשר חלק מפעולות ההגנה מבוצעים על ידי ביצוע תרגילי חדירה פיסיים לארגון לצורך בדיקת ערנות המאבטחים, העובדים, אנשי הצוות, ההנהלה וכיו”ב.

תרגיל זה מבוצע תוך שיתוף פעולה עם הקב”ט הראשי או נציג מצוות ההנהלה של החברה ובסיומו מוגש דו”ח מפורט המפרט את רמת הבטיחות והערנות בארגון. בנוסף, ניתן לבצע גם תרגיל של חדירה יזומה למחשבי החברה, איתור נקודות התורפה ותיקונם.

 

חוקר פרטי מומלץ של משרד חקירות דיטקט מבצע חקירות בני נוער | חקירות כלכליות לאיתור רכוש ונכסים | מודיעין עסקי|  בדיקת גילוי האזנות סתר ועוד.

כמו כן בחקירות גירושין, אנו מפעילים חוקר פרטי בגידות מנוסה ומקצועי לחשיפת בגידות ולאיסוף ראיות שישמשו בתיק גירושין בבית המשפט.

 חוקר פרטי ייעוץ חינם יעזור לכם להחליט בעניין חקירה המתאימה לכם.


פנו למשרד חקירות דיטקט לשיחה דיסקרטית וקבלת מידע ראשוני !

 

דילוג לתוכן