חוקר פרטי דיטקט חקירות
החוקרים הפרטיים ממשרד חקירות דיטקט מומחים בביצוע חקירות בארץ ובחו”ל בתחומי חקירות שונים | מודיעין עסקי תחרותי והגנתי, חקירות כלכליות ואיתור רכוש ונכסים, חשיפת בגידות בתיקי גירושין, מעקבי עובדים ומניעת פחת, בדיקות פוליגרף ועוד. עם ותק וניסיון מצטבר של למעלה מ 30 שנה, חוקר פרטי ממשרדינו ישמח לעמוד לרשותכם לשיחת ייעוץ והכוונה.  פנו אלינו בדיסקרטיות מלאה 050-5501024
חקירות

שימוש בסמים בקרב בני נוער


אל תתנו לילדים ללכת שלכם לאיבוד…

 

בני נוער ואלכוהול

סמים ואלכוהול הפכו לשתיים מן הבעיות הקשות ביותר של הנוער בעולם המערבי וכמובן שגם בישראל… הרצון שלהם למרוד במוסכמות, להיות “cool” , להרים את סף הריגושים לשמיים ולהרגיש שכל העולם יכול לקפוץ להם, דוחפים את הילדים הצעירים שלנו לעבר הרפתקאות שלא תמיד הם מבינים את הסכנה שבהן, או את הנזק הבלתי הפיך שהן עלולות לגרום להם…

בני נוער הם חומר נפיץ ביותר: ילדים טובים, סך הכול, שגיל הטיפשעשרה עושה להם קצת בלגן בראש וגורם להם להסתגר, להתרחק ולהתייחס אלינו, ההורים, כמעט כמו אל אויב, דווקא בשעה שבה אנחנו הכי רוצים להיות לידם, ללוות אותם ולהשגיח טוב טוב שהם לא עושים שטויות…

זאת בדיוק הסיבה שחקירה ומעקב אחר בני נוער חייבים להתבצע רק על ידי מקצוענים שיודעים ממש טוב מה הם עושים, כי הדבר האחרון שאנחנו רוצים, זה להיחשף ולגרום למשבר ולקרע שעלולים להיות בלתי ניתנים לאיחוי.

אם משהו בהתנהגות של הילדים לא נראה לכם כתמול שלשום… אם משהו מדליק לכם איזו שהיא נורה אדומה… התקשרו אלינו עוד היום לשיחת יעוץ ראשונית, ללא תשלום וללא התחייבות.

אנו בדיטקט חקירות, מתמחים בחקירות סמויות של בני נוער ומפעילים חוקרים המנוסים בתחום זה !


סמים ואלכוהול – תופעה רווחת בקרב בני נוער. הנתונים האחרונים מראים עליה של  כ-70% בעבירות סחר בסמים ואחזקת סמים בקרב בני נוער.


מהם הסמים הרווחים היום בקרב בני נוער?

סמים בקרב בני נוער

ניתן לאמר כי חשיש (Cannabis) הינו הסם הנפוץ ביותר בקרב בני נוער, אשר נחשפים אליו לרוב במסגרות חברתיות, בממוצע בסביבות גילאי 15-17. סמים נוספים הפופולאריים בקרב בני נוער הינם “סמי מסיבות”, כגון LCD ואקסטזי. להבדיל מהחשיש, אלו הם סמים כימיים, המגיעים לרוב בצורה של כדור אותו יש לבלוע. סמים אלו גורמים לפגיעה בכושר השיפוט, חרדה, בלבול, פרנויה, עילפון, הזעה מוגברת, הזיות, בלבול בתחושת המציאות ועוד. אקסטזי נקרא היום בשמות נוספים כגון מנעול, Y2K ודולר. גם לסם ה-LCD כינויים שונים בקרב בני הנוער והוא נקרא גם אסיד, טריפ או קרטון. בנוסף, חומרים נדיפים גם משמשים כסמים עבור בני נוער, והם כוללים דבק, טיפקס, בנזין, גז מזגנים ועוד. חומרים אלו הופכים למעשה לסם מסוכן בזמן ששואפים אותם בצורה מרוכזת, וכך הם נכנסים למחזור הדם ויוצרים תחושה של חוסר שליטה בגוף, הזיות ואי יכולת להתמצא במרחב. מעבר לכך ניתן למצוא גם בני נוער המשתמשים גם בקוקאין ובהרואין, הנחשבים לסמים הממכרים ביותר.


כיצד ניתן להבחין האם בן הנוער משתמש בסמים?

לסוגי סמים שונים השפעות שונות, ולכן חשוב להיות ערניים לכל שינוי בהתנהגות בן או בת הנוער. למשל, חשוב לשים לב להתפרצויות אלימות, פיזיות או מילוליות. עיניים אדומות ועישונים מורחבים גם הם יכולים להיות סימן לשימוש בסמים. למרות שלבני נוער נטייה לישון שעות ארוכות, שימוש בסמים עלול לגרום למשתמש בהם לישון במשך זמן רב יותר מהמקובל. כמו כן, חפצים הנעלמים מהבית, או שינוי בטעם המוסיקאלי או האופנתי של בן ובת הנוער גם הם יכולים להיות סימן לשימוש בסמים.


מה מומלץ לעשות במידה ויש חשד שהבן או הבת משתמשים בסמים?

הורים רבים החושדים כי בנם או בתם משתמשים בסמים עומדים בפני דילמה לא פשוטה- האם לפגוע בפרטיות שלהם ולחטט בחפצים האישיים? האם לנקוט בגישה ישירה יותר ופשוט לשאול אותו? לרוב, שתי הדרכים הללו אינן יעילות מספיק בכדי לאשש או להפריך את החשדות. סביר להניח, שבן נוער המשתמש בסמים לא יודה בפני הוריו גם אם ישאל בצורה ישירה. הצעיר יעדיף להיכנס למבוך של שקרים מאשר להודות בפני הוריו ולהסתכן בעונש כבד, ניתוק מחברים, ביטול ההנאות שהוא רגיל אליהן וכמובן הפסקת השימוש בסמים. לעומת זאת, האלטרנטיבה השנייה גם היא אינה בהכרח יעילה. ראשית, חשוב לדעת כיצד לחפש ומה לחפש. לכן, חיטוט אקראי בחפצים האישיים אינו בהכרח מתכון למציאת ראיות מפלילות. שנית, הקרבה הרגשית עלולה לפגוע בשיפוט, ולגרום להורים לפגוע בפרטיות של ילדם, בניגוד לתפיסת העולם שלהם.  אחת הדרכים היעילות לצורך כך היא פנייה למשרד חקירות לצורך עריכת חקירה סמויה על ידי בלש פרטי. בעזרת חקירה סמויה, ניתן לברר במה מתעסק בן הנוער, מי הם חבריו, מה הם עושים כשהם נפגשים והיכן הוא או היא מבלים. בנוסף, חקירה סמויה מאפשרת להציג לבן הנוער ראיות חותכות שלא יוכל להתווכח איתן, וכך לגרום לו להתעמת עם הבעיה ולא להתעלם ממנה.


רצון להיות גדולים – נוער עישון ואלכוהול

לאחרונה אנו מקבלים פניות רבות מהורים מודאגים המעוניינים לשכור שירותיו של חוקר פרטי על מנת שיתחקה אחר בנם או ביתם אשר נגררו לשימוש באלכוהול סיגריות וסמים. בדרך כלל בני נוער אלו נמצאים בתקופה בה הישגיהם בלימודים ירדו עקב אי הגעה סדירה לבית הספר, “יציאות” ליליות עד שעות הבוקר ושינה עד שעות הצהריים המאוחרות, התפרצויות בלתי מובנות, ריח של סיגריות ואלכוהול הנודף מהם, ועוד.

כמשרד חקירות העוסק בתחום חקירות הנוער אנו ממליצים להורים לפנות במקביל לפסיכולוג המתמחה בבעיות גיל ההתבגרות ובני נוער ואנו עובדים בשיתוף פעולה להשגת אחוזי הצלחה גדולים יותר. חשוב מאוד לנסות לטפל בבעיה ב”חיתוליה” היות ולעיתים קרובות מידי אנו רואים בני נוער ממשפחה טובה ומוצלחת המסתבכים בתיק פלילי משטות נעורים, תיק אשר ילווה אותם שנים רבות לאחר מכן, יפגע בגיוסם לצה”ל, בלימודיהם ובסיכוייהם להצלחה.

תחילתו של הרומן בין המתבגרים לאלכוהול נובע מהרצון שלהם לחוות את עצמם כ”גדולים”.

סיגריות, נרגילות, אלכוהול, סמים וכדומה, מהווים חלק מטקס המעבר מילדות לבגרות. הצורך של בני נוער להיפרד מעולם הילדות ולהיכנס לעולם המבוגרים מעודד אותם לבחור סמלים המאפיינים עולם זה כאשר עישון וצריכת אלכוהול הינם חלק מסימנים אלו.

הלחץ החברתי, אותו מושג נדוש אבל מאוד רלוונטי לשתיית משקאות בקרב בני נוער, גורם לרצון לחוות שייכות ולעיתים קרובות גובר על השכל הישר, חלקם אפילו יהיו מוכנים להסתכן בהתנהגות שעלולה לפגוע בהם כשם הצורך להיות “בפנים”.

התנסויות בעישון אלכוהול ובסמים, הן התנהגויות חברתיות נפוצות בגיל ההתבגרות, ובני הנוער שיתמידו בהן עד להתמכרויות שונות הינם אלו שמלכתחילה גילו מצוקה נפשית ומן הסתם הם מצויים בקבוצות סיכון.

לאור כל זאת, איתור וטיפול מוקדם באותם בני נוער הסובלים ממצוקות נפשיות עשויים למנוע התמכרות לסיגריות אלכוהול וסמים.

תפקיד ההורים להתייחס לשינויים התנהגותיים התנהגויות ספציפיות וסימפטומים שלא אפיינו את בנם או ביתם, לפני כן.

שינויים התנהגותיים אלו עלולים להופיע בסמוך להתרחשות ארוע מעורר חרדה אצל בן הנוער, לדוגמא גירושי הוריו, או בשלב מאוחר יותר, ולכן ההורים במצב זה צריכים להעביר לילד מסר ברור של הגנה ואישור לכך שהם מוכנים להיות זמינים עבורו בכל עת שירצה בכך.


סימני אזהרה

תלונות הבן או הבת על הקאות והרגשה פיזית ירודה, כספים שנעלמים מהבית, שינויים התנהגותיים כגון מצבי רוח משתנים והתנהגות אלימה, תגובות אגרסיביות, עיניים אדומות, ישנוניות ועייפות, הדרדרות בלימודים ועוד. לעיתים קרובות יחבור בן הנוער ל”חברים חדשים” מהם הוא מקבל השפעה שלילית.

הורים ! חשוב מאוד לקבוע חוקים משפחתיים האוסרים לחלוטין או לכל הפחות מגבילים צריכת אלכוהול ואוסרים כמובן שימוש בסמים. כמו כן חשוב להיות ערים לנורות אזהרה אשר עשויות להתריע על תחילתה של בעיה כלשהי הדורשת פיתרון.

 

דילוג לתוכן