חוקר פרטי דיטקט חקירות
החוקרים הפרטיים ממשרד חקירות דיטקט מומחים בביצוע חקירות בארץ ובחו”ל בתחומי חקירות שונים | מודיעין עסקי תחרותי והגנתי, חקירות כלכליות ואיתור רכוש ונכסים, חשיפת בגידות בתיקי גירושין, מעקבי עובדים ומניעת פחת, בדיקות פוליגרף ועוד. עם ותק וניסיון מצטבר של למעלה מ 30 שנה, חוקר פרטי ממשרדינו ישמח לעמוד לרשותכם לשיחת ייעוץ והכוונה.  פנו אלינו בדיסקרטיות מלאה 050-5501024
חקירות

תשאול בחקירות


תשאול בחקירות – אמנות התשאול ב – חקירות פרטיות

 

סגנונות חקירה שונים

ישנם מספר דרכים לראיין אנשים בצורה אשר תספק לחוקר פרטי או בלש פרטי את מרב המידע. טכניקות ביצוע ראיונות בחקירות הינם אינדיבידואליים וטכניקה אשר עשויה לעבוד עבור חוקר ובלש פרטי מסוים עלולה לא לעבוד עבור חוקר פרטי אחר. לכל חוקר או בלש יש את הדרכים שלו ואת הטכניקות המתאימות לו לביצוע חקירת שטח של גורמים שונים באופן אשר יביא לו את מרב התוצאות. בכל מקרה עדיף להתכונן לפני ביצוע החקירה ולאפיין בדיוק את מי הולכים לראיין, מהי קרבתו למושא החקירה ואם ניתן אז גם מהו אופיו.

תשאול בחקירות

ישנן מספר קטגוריות בסיסיות אליהן ניתן לסווג את המקורות האנושיים הללו:

1. נחקרים אשר יסרבו למסור מידע ולשתף פעולה. הטכניקה הטובה ביותר לתשאל נחקר מסוג זה הינו תחת חקירה בכיסוי.

2. אלו אשר ישלחו את החוקר הפרטי לכיוונים שונים, רובם בלתי נכונים. בד”כ כלל זהו השכן הרכלן אשר ישלח חוקר פרטי למרדפי שווא תוך מתן אינפורמציה שגויה. על החוקר לדעת כיצד לברור את התבן מן המוץ ולהצליב מידע עם מקורות נוספים על מנת להגיע לאינפורמציה מדויקת.

3. נחקרים ומקורות אשר ימסרו אינפורמציה שקרית. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם סוג זה של אנשים הינו לשאול את אותה שאלה במספר וריאציות ולבדוק האם התשובה המתקבלת הינה זהה.

חוקר פרטי מנוסה ילמד מבעוד מועד עד כמה שהדבר אפשרי את טיבם של אלו אותם הוא עומד לתשאל וזאת על מנת שידע לנקוט בגישה הנכונה בעת החקירה הפרטית. לדוגמא באם הוא עומד לחקור את אביו של חייב אשר נעלם, מן הסתם הדרך הטובה ביותר לקבל מידע תהייה לפנות אל אותו אדם תחת כיסוי וללא הצגת המטרה האמיתית של התשאול.

 

חוקרים ובלשים פרטיים, ביצוע חקירות ותשאול תחת כיסוי

במהלך עבודתו השוטפת של בלש פרטי או חוקר פרטי במרכז , קיימים מקרים בהם הוא יידרש לנקוד בדרך חקירה ותשאול סמוי ותחת כיסוי. חקירה תחת כיסוי הינה אחד הכלים האפקטיביים ביותר של אותו חוקר הפרטי ובמידה והיא מבוצעת בצורה מקצועית היא עשויה לקדם את החקירה באופן מהותי. במידה והחקירה בכיסוי מבוצעת באופן גרוע היא לא תיתן דבר ולעיתים עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך למהלכה של החקירה הפרטית.

ניתן להגדיר חקירה תחת כיסוי כמטרה לקבלת פיסת מידע מסוימת, אודות החקירה אשר אנו מנהלים. ככלל לביצוע טוב של הליך זה, על החוקר לבצע את החקירה באופן אשר נראה כבלתי מזיק ולא מכוון ישירות אל אובייקט החקירה ובמידה מסוימת של הטעייה.

אופן בלתי מזיק הינו בעצם מישהו אשר יש לו הסבר הגיוני ומניח את הדעת לשאול שאלות מסוימות אודות הנחקר, מבלי ששאלות אלו ישקפו דבר שלילי כלשהו.

הטעייה פירושה לתת לצד השני להבין שמשוחח עמו אדם ” לגיטימי” ולא חוקר.

 

ללמוד לראות את הפרטים הקטנים

האדם הממוצע אינו שם בדרך כלל לב לפרטים הקטנים. האדם הממוצע חי בתוך עולמו שלו ועוסק בענייניו. ניתן לראות זאת גם בדרך הקבועה בה הוא נוסע מידי יום לעבודתו. הוא לא יידע לזכור איזה מודל וצבע היה הרכב שחלף אותו לפני מספר שניות, האם נהגו בו גבר או אישה, כמה אנשים היו בתוכו וכד.. פשוט כי אין לו צורך בכך. כמה זמן לוקח לך לזכור מספר טלפון ?

חוקר פרטי צריך לאמן את מוחו לפרטים הקטנים. זה יכול להיעשות בין היתר על ידי כניסה לחדר לדקה או שתיים, יציאה ורישום מהזיכרון לש כל הפריטים אשר אנו זוכרים בחדר תיאורם ומיקומם.

פרטים נותנים לנו תמונה מסוימת של אנשים. לבושם יכול לספק לנו מידע לא רק על פעילותם אלא גם על מהות עבודתם. בלחיצת יד נוכל לשים לב לחוזק הלחיצה, כמות הזעה. עיין מאומנת תדע לדלות פרטים רבים רק מהתבוננות באדם בעת הליכתו.

הסביבה הביתית תדע לספק לחוקר פרטי אשר מאומן בראיית הפרטים הקטנים, הרבה מודיעין ומידע. איזה סוג מדבקות נמצאות על רכבו של הנחקר, באיזה סביבת מגורים הוא מתגורר, גודל הבית, האם הוא מטופח וכד..

מידע רב ניתן לדלות מהאופן שאנשים עונים על שאלות. למשל : אה.. ישראל גר בצד השני של הכביש…. אבל אני לא בדיוק יודע פרטים עליו… ( אדם זה ציין כי הוא לא יודע דבר על ישראל אך הוא משתמש בשמו הפרטי ).

לאנשים יש את הנטייה לקבל כל דבר כמו שהוא נראה על פני השטח. כאשר אתן לאדם מסוים כרטיס ביקור הוא יאמין למה שיהיה רשום עלי בו. מאידך, תפקידו של חוקר פרטי הוא להסתכל ולבדוק מעבר למובן מאליו ומתחת לפני השטח.

 

דילוג לתוכן